Alimenty na rodziców - jak to wygląda od strony prawnej?
Jest wiele zagadnień prawnych, które dla szarego Kowalskiego są bardzo zawiłe. Jedną z takich kwestii jest sprawa dotycząca alimentów. Czy rzeczywiście są sytuacje, w których to dzieci płacą na rzecz rodziców? Kiedy ewentualnie można złożyć taki wniosek? Przekonaj się także o tym, od czego zależą zasądzane kwoty w tego typu sprawach.
Alimenty otrzymują nie tylko dzieci, ale także dorośli
Wbrew temu, co się powszechnie przyjęło sądzić, alimenty mogą otrzymać nie tylko dzieci od swoich rodziców. Jest to zdecydowanie najczęściej występująca sytuacja w związku z takimi zobowiązaniami. Jeśli np. dochodzi do rozwodu, to zazwyczaj dziecko zostaje z matką, a ojciec musi łożyć na utrzymanie swojej pociechy itd. Środki powinny być płacone co miesiąc. Warto zaznaczyć, że nie ma jednej kwoty, która jest zawsze ustanawiana dla każdej sprawy tego typu. Wszystko zależy m.in. od możliwości finansowych konkretnej osoby itd. Czasami występuje jednak odwrócenie ról… Jest to nieco groteskowe, chociaż prawo dopuszcza wystąpienie takiej właśnie sytuacji. Chodzi oczywiście o dorosłe dzieci, które w tym momencie pracują (przeważnie całkiem dobrze zarabiają) i mają możliwości, by ewentualnie (nie ze swojej woli) wspierać własnych rodziców.
Kiedy można złożyć taki właśnie wniosek?
Aby dzieci płaciły alimenty swoim rodzicom, muszą być spełnione określone kwestie. Nie jest zatem tak, że każdy wniosek jest od razu akceptowany. W jakich sytuacjach w ogóle ludzie decydują się na składanie takich dokumentów? Są osoby, które z racji na trudną sytuację finansową nie są w stanie zaspokoić swoich potrzeb. Jeśli zaś ich dzieci np. sporo zarabiają, to niektórym może przejść przez głowę taka myśl, by postarać się o alimenty. Oczywiście, takie sprawy toczą się pomiędzy pokłóconymi członkami rodzin. Rodzice uważają, że pociechy powinny je wspierać. A dzieci są zupełnie odmiennego zdania. Warto zauważyć, że samo złożenie wniosku to dopiero początek procedury. W końcu trzeba udowodnić, że aktualna sytuacja finansowa jest istotnie na tyle trudna, że dana osoba nie jest w stanie samodzielnie sobie poradzić. Bez alimentów ze strony własnych dzieci. Kiedy najczęściej są składane takie wnioski? Mowa tutaj o kilku sytuacjach. Czasami rodzice są już w podeszłym wieku i nie mogą swobodnie utrzymać się ze swojej renty albo emerytury. Innym razem wnioski dotyczą osób schorowanych, które przez kiepski stan zdrowia nie są w stanie podjąć normalnej pracy. Osoby składające te dokumenty powinny nie tylko dokładnie przedstawić swoją sytuację. Liczy się również to, by precyzyjnie określić, że pieniądze są potrzebne na naprawdę uzasadnione potrzeby. Chodzi np. o środki na jedzenie, leczenie, rehabilitację itp. Nie można złożyć wniosku, bo np. komuś marzy się nowy samochód, a dla jego dziecka dodatkowy wydatek nie będzie stanowił żadnego większego kłopotu. To wszystko musi być logiczne, by Sąd uznał racje osób, które złożyły wniosek.
Takimi właśnie zawiłymi sprawami zajmuje się na co dzień Kancelaria Prawna https://www.klimkowski-kancelaria.pl. Mogą się do niej zgłaszać nie tylko osoby, które składają wnioski, ale także np. dzieci, które uważają, że wymagania rodziców nie mają kompletnie racji bytu. Warto dodać, że czasami dochodzi do jeszcze innych sytuacji na tym polu, które dla wielu osób są uważane jako dość absurdalne. Niekiedy np. dziadkowie występują o alimenty od swoich… wnuków. Co ciekawe, takie środki mogą być zasądzone. Tylko jednak wtedy, gdy będą ku temu uzasadnione przesłanki, a jednocześnie nie będzie innych osób (chodzi o bliższy stopień pokrewieństwa), które mogłyby wpłacać co miesiąc pieniądze (mogą to być np. dzieci dziadków, czyli rodzice wnuków - w tej sytuacji).
Od czego zależy wysokość alimentów?
Bardzo dużo zależy od tego, jaki jest status materialny (w tym wypadku) dzieci. Jeśli pociechom dobrze się powodzi, to Sąd może z tego względu zdecydować o wyższych alimentach. Generalnie liczy się to, by te środki pokrywały podstawowe potrzeby rodziców. Czasami te kwoty są mniejsze (jeśli np. dzieci nie zarabiają zbyt dużo). Jeśli jednak sytuacja jest zupełnie odwrotna, to Sąd może postanowić o zasądzeniu dość wysokich kwot. W jaki sposób dzieci mogą bronić się przed takimi decyzjami? Z rodziną najlepiej, jak mówi znane polskie przysłowie, wychodzi się na zdjęciach. Nie każdy utrzymuje dobre kontakty ze swoimi rodzicami, rodzeństwem itp. Nie chcemy wchodzić w szczegóły, dlaczego tak się dzieje. Jeśli jednak uważasz, że wniosek Twoich rodziców jest kompletnie bezzasadny, to także powinieneś mieć odpowiednie argumenty. Warto współpracować z porządnymi Kancelariami Prawnymi, które wiedzą, jakie kwestie są kluczowe dla Sądu. Można np. wykazać, że sytuacja finansowa rodziców wcale nie jest taka zła, jak ją w tym momencie przedstawiają. Jeśli mają oni m.in. dość duży dom, to teoretycznie nie ma przeszkód, by był on zamieniony na mieszkanie itp. W ten sposób rodzice zyskają środki na życie. Dla Sądu to może być bardzo dobry argument. Jedno nie podlega dyskusji. Nie jest ważne, czy jesteś w tej sprawie wnioskodawcą, czy dzieckiem, które nie chce płacić alimentów… Zawsze warto współpracować z profesjonalistami od prawa.