Upadłość firmy a pandemia
Koronawirus spowodował, że nie brakuje firm, które mają problem, by związać koniec z końcem. Niestety, sporo podmiotów zamknęło swoją działalność w ostatnich miesiącach. Co na ten temat mówią statystyki? Jak to wygląda w praktyce? W jakiej sytuacji warto pomyśleć o ogłoszeniu upadłości firmy? Jakimi krokami kierować się, aby została wybrana profesjonalna kancelaria, która będzie nas wspierać w tej sprawie?
Coraz więcej firm na kłopoty - co mówią na ten temat statystyki?
Niestety, pandemia cały czas zbiera żniwa. Chodzi o to, że coraz więcej firm nie ma innego wyjścia. Ogłaszają one upadłość, ponieważ to z punktu widzenia prawnego jest dla nich najbardziej korzystne. Koronawirus spowodował przestój w rozmaitych gałęziach gospodarki. Rząd co prawda wspiera przedsiębiorców, aczkolwiek oferowane kwoty są stanowczo za małe w porównaniu z ponoszonymi stratami. Wiele osób w czasie pandemii musiało pozamykać swoje biznesy, nad którymi pracowali praktycznie całe życie. Co jednak na ten właśnie temat mówią statystyki? Wbrew temu, co niektórzy myślą, są one zatrważające. Należy zauważyć, że w pierwszym kwartale tego roku zostało zamkniętych grubo ponad 7000 firm. To zdecydowanie najwyższy wskaźnik od ponad dwóch lat. Warto uściślić, że ta liczba jest większa w porównaniu z tym samym kwartałem 2020 roku o blisko… 20%. Jest też jeszcze inny aspekt tego zagadnienia. Wiele firm ze względu np. na środki z tarcz antykryzysowych postanowiło przeczekać ten trudny okres. Nie jest łatwo rezygnować z prowadzenia biznesu, któremu poświęciliśmy się w całości od wielu lat, prawda? Są to nierzadko podmioty, które tak naprawdę mają wielkie trudności. Ich właściciele coraz mocniej zastanawiają się nad tym, czy ogłosić upadłość. Wszak nie zapowiada się, by sytuacja w najbliższym czasie mogła ulec zmianie. Z jednej strony pandemia jest w pewnym sensie opanowana. Tak wynika ze statystyk… Z drugiej strony eksperci przewidują, że do Polski całkiem niebawem zawita czwarta fala epidemii. Podobno jest to nawet przesądzone… A to spowoduje kolejne obostrzenia, co na pewno nie wpłynie dobrze na dzielność wielu firm zlokalizowanych na terenie Polski.
Kiedy ogłosić upadłość firmy?
Dla wielu osób to bardzo ważna i jednocześnie trudna decyzja. Czasami to jednak najlepszy wybór. W jakiej sytuacji upadłość firmy, w czasie cały czas panującej pandemii, będzie optymalnym wyborem? Jeśli dany podmiot ma długotrwałe problemy z wypłacalnością. Warto zaznaczyć, że sądy czasami oddalają wnioski. Nie godzą się zatem na to, by była ogłoszona upadłość konkretnej firmy. Kiedy tak się dzieje? W sytuacji, kiedy brak opłacenia konkretnych należności nie przekracza trzech miesięcy. Spore znaczenie w tym temacie mają oczywiście konkretne kwoty. Chodzi o to, by na skutek upadłości zlikwidować majątek dłużnika, a następnie z tych właśnie środków zaspokoić potrzeby wierzycieli. Jeśli majątek danej firmy jest zbyt mały, to wniosek o upadłość może być po prostu… odrzucony. Nie jest tak, że każdy może zdecydować się na takie rozwiązanie.
Uważasz, że ogłoszenie upadłości to jedyna droga? Nie jesteś w stanie poradzić sobie z panującą sytuacją? Masz coraz większe długi, których nie jesteś w stanie pokryć w całości? Gdzie można zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości? W wydziale gospodarczym Sądu Rejonowego; odpowiedniego dla aktualnego miejsca prowadzenia przedsiębiorstwa.
Na jaką kancelarię się zdecydować?
Zazwyczaj osoby prowadzące własne firmy nie znają na tyle dobrze prawa, by samodzielnie radzić sobie w tym aspekcie. Do tego dochodzi sytuacja, że upadłość firmy to nic przyjemnego. Tym bardziej zatem należy postarać się o to, by wybrać fachowców z prawdziwego zdarzenia. Nie jest to taka łatwa sprawa, jak wielu osobom wydaje się na początku.
Aby upadłość firmy weszła w życie (co spowoduje, że będzie można zaspokoić potrzeby wierzycieli) muszą być zrealizowane rozmaite warunki. Tak, jak wspominaliśmy, nie każdy podmiot je spełnia. Dodatkowo w czasie składania wniosku należy pamiętać o wielu dokumentach. Profesjonalna Kancelaria Prawna zajmuje się tymi właśnie formalnościami. Fachowcy m.in. podpowiadają, o czym nie można zapominać itd. Jakie informacje są wymagane? Trzeba oczywiście podać własne imię, nazwisko, adres firmy, opisać sytuację, wskazać czynniki, z powodu których ma być ogłoszona upadłość podmiotu itd. Co jeszcze jest ważne? Aktualny wykaz majątku. Należy dokładnie wyszczególnić, co wchodzi w jego skład. Poza tym nie można zapominać o wskazaniu dokładnej liczby wierzycieli (z konkretnymi kwotami). Dla wielu osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z tym tematem, to istna czarna magia... Dlatego ważne jest to, żeby w tym całym procesie wspierała nas rzeczywiście profesjonalna Kancelaria Prawna.