Alimenty na małżonka a konkubinat
Temat alimentów na małżonka staje się coraz bardziej popularny. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż współczynnik rozwodów z roku na rok wzrasta. Jednocześnie i ilość przypadków, gdzie jedna ze stron chce alimenty na siebie od drugiej strony jest też większa. Kiedy więc były małżonek może żądać alimentów nie tylko na dzieci, ale również i na siebie? Co w sytuacji, gdy ten, kto dostaje alimenty wchodzi w związek? Czy alimenty wtedy nadal takiej osobie w pełni legalnie przysługują?
Kiedy istnieje obowiązek alimentacyjny ?
Choć nie każde małżeństwo, które dopuszcza się rozwodu musi płacić względem jednego małżonka alimenty, to jednak są takie sytuacje, gdzie dany małżonek od drugiego jak najbardziej może je otrzymywać. W jakiej sytuacji? Gdy jego sytuacja materialna ulegnie pogorszeniu. Trzeba tutaj pamiętać o tym, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy jeden z małżonków uznany jest winnym rozpadu pożycia małżeńskiego. Ta osoba, która chce otrzymywać alimenty nie może być uznana winną rozpadu małżeństwa. A co w sytuacji, gdy rozwód odbywa się bez orzekania o winie? Jeden z małżonków może ubiegać się o alimenty, ale tylko wtedy, gdy znajduje się on w niedostatku. Oznacza to, że w przypadku, gdy nie ma możliwości dorobienia pieniędzy, a brakuje mu na czynsz, jedzenie czy leki, wówczas druga strona do takiej odpowiedzialności płacenia alimentów na byłego małżonka może zostać przez sąd zobligowana. Orzeczenie sądu w trakcie rozwodu ma więc tutaj niebywale duże znaczenie. Jeśli więc uważają Państwo, że status rozwodu nie jest istotny, jesteście w błędzie. Skutki rozwodu bez orzekania o winie, jak i z wyłączną winą jednego z małżonków mogą być diametralnie różne.
Jak wygląda płacenie alimentów po wejściu w związek?
Z pewnością każdy, kto zainteresowany jest tematyką alimentów po rozwodzie wie, że wraz z chwilą zawarcia małżeństwa z inną osobą, obowiązek alimentacyjny wygasa. Jedna ze stron automatycznie nie musi już płacić drugiej stronie zasądzonych przez sąd alimentów. A co w sytuacji, gdy taka osoba przebywa w konkubinacie? Jest ona w związku z inną osobą, żyje się jej dużo lepiej, ale nie decyduje się na ponowne zawarcie małżeństwa. Czy w takich przypadkach obowiązek alimentacyjny nadal istnieje?
Niestety, ale prawo w tym zakresie posiada wiele niedociągnięć i nieprawidłowości. Nawet, jeśli dana osoba jest w związku, a partner zarabia bardzo duże pieniądze, obowiązek alimentacyjny nadal istnieje. Dla sądu znaczenie ma jedynie związek formalny i to właśnie stanowi podstaw do tego, by alimenty znieść. Konkubinat, bez względu nawet na to, czy strony mają dzieci, czy łączy ich kredyt hipoteczny, czy są ze sobą od dziesięciu już lat - alimenty muszą być na drugą stronę przez byłego małżonka płacone.
Czy można żądać obniżenia alimentów?
Można. Jest to najbardziej możliwa z opcji, jaką dana osoba jest w stanie uzyskać. Musi złożyć więc wniosek do sądu o obniżenie alimentów. Koniecznie do takiego wniosku należy udokumentować lepszą sytuację życiową byłego małżonka. Mogą to być na przykład zdjęcia umieszczane na portalach społecznościowych. Jeśli osoba płacąca alimenty na drugą stronę pokaże, że były małżonek znacząco poprawił swoją sytuację życiową, to jak najbardziej takie obniżenie alimentów jest możliwe. W wielu przypadkach sąd indywidualnie rozstrzyga każdą sprawę. Nie ma jednak takiej możliwości, by płacenie alimentów zostało anulowane, chyba że jeden z byłych małżonków wejdzie w związek małżeński
Pomoc adwokata
W wielu przypadkach pomoc adwokata okazuje się być tutaj niezwykle pomocna. Są bowiem takie sytuacje, które na pierwszy rzut oka wydają się być niemożliwe, a jednak prawo mówi w tym temacie coś zupełnie innego. Nawet, jeśli jedna ze stron jest winna rozpadu małżeństwa, to do końca życia ma za to się kajać i chodzić po kolanach? Czy jedna decyzja może mieć taki wpływ na całe przyszłe życie konkretnej osoby? Niestety, ale na pewne rzeczy, które dotyczą prawa w Polsce nikt z nas nie ma absolutnie wpływu. Są jednak sytuacje, gdzie można ubiegać się o zasądzenie jak najniższych alimentów, jeśli sytuacja drugiej strony uległa poprawie. Samodzielnie jednak nie jest to do końca możliwe, jeśli dana osoba nie posiada odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i umiejętności, by to wszystko udokumentować i przedstawić. Z pomocą adwokata jak najbardziej jest to wykonalne i trzeba ten aspekt mieć na uwadze. Posiadając dobrego prawnika, ten z pewnością zrobi wszystko, co w jego mocy, aby doprowadzić sprawę do jak najlepszego finału.
Temat alimentów na małżonka budzi od lat ogromne kontrowersje. Jedni uważają, iż jest to jak najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie, inni są zdania, iż taka opcja zupełnie nie powinna mieć miejsca. Z prawem nie możemy dyskutować, ale jedynie je wypełniać. Jeśli jednak jest szansa na to, by alimenty na małżonka, który jest w konkubinacie zmniejszyć, warto na to właśnie postawić.