Od czego zależy wysokość zasądzonych przez Sąd alimentów?
Udzielając porad prawnych w zakresu prawa rodzinnego zawsze spotykam się pytaniem jaka będzie wysokość zasądzonych alimentów. W pierwszej kolejności wskazać należy, iż ustawodawca w żaden sposób wysokości świadczenia alimentacyjnego uzależniając jego wysokość od kategorii wiekowej w której pozostaje dziecko. Zgodnie z treścią art. 135 1 k.r.o. zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Adwokat alimenty łódź będzie w stanie zdefiniować w/w przesłanki oraz sposób ich ustalania.
USPRAWIEDLIWIONE POTRZEBY MAŁOLETNIEGO
Należy wskazać, że ustawodawca nie definiuje zarówno pojęcia usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego jak również możliwości majątkowych i zarobkowych. Odnosząc się do pierwszej z podstaw (usprawiedliwionych potrzeb małoletniego) wskazać należy, iż zgodnie z utrwalonymi poglądami judykatury potrzeby te należy rozumieć szeroko ale adekwatnych do wieku, stanu zdrowia dziecka, słusznych zainteresowań itp. Są to nie tylko elementarne potrzeby polegające na zapewnieniu minimum egzystencji, ale również takie, które stworzą uprawnionemu normalne warunki bytowania odpowiadające jego wiekowi, statusowi społecznemu i wykształceniu. Do potrzeb tych zalicza się zarówno potrzeby materialne, jak i niematerialne, przy czym należy je zawsze oceniać w zależności od kontekstu i okoliczności danej sprawy. Pojęcia "usprawiedliwione potrzeby" oraz "możliwości zarobkowe i majątkowe" zostały szczegółowo omówione w uchwale Pełnego Składu Izby Cywilnej i Administracyjnej Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 1987 r., III CZP 91/86, OSNP 1988, nr 4, poz. 42. W uchwale tej stwierdzono, że „przez usprawiedliwione potrzeby uprawnionego rozumieć należy potrzeby, których zaspokojenie zapewni mu - odpowiedni do jego wieku i uzdolnień - prawidłowy rozwój fizyczny i duchowy. Możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego określają zarobki i dochody, jakie uzyskiwałby przy pełnym wykorzystaniu swych sił fizycznych i zdolności umysłowych, nie zaś rzeczywiste zarobki i dochody.”MOŻLIWOŚCI MAJĄTKOWE I ZAROBKOWE
Możliwości zarobkowe zobowiązanego nie zawsze jednak mogą być utożsamiane z faktycznie osiąganymi zarobkami. W praktyce niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w której zobowiązany do alimentacji celowo rezygnuje z pracy, rejestruje się w urzędzie pracy celem uzyskania statusu osoby bezrobotnej czy rozpoczyna leczenie, którego wcześniej nie było. Orzecznictwo Sądu Najwyższego wyjaśnia, że przez ustawowe określenie „możliwości zarobkowe i majątkowe” należy rozumieć nie tylko zarobki i dochody rzeczywiście uzyskiwane ze swego majątku, lecz te zarobki i dochody, które osoba zobowiązana może i powinna uzyskiwać przy dołożeniu należytej staranności i przestrzeganiu zasad prawidłowej gospodarki oraz stosownie do swoich sił umysłowych i fizycznych. Powyższe granice zostały szczegółowo omówione w uchwale Pełnego Składu Izby Cywilnej i Administracyjnej Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 1987 r., III CZP 91/86, OSNP 1988, nr 4, poz. 42, w której to uchwale stwierdzono, że „przez usprawiedliwione potrzeby uprawnionego rozumieć należy potrzeby, których zaspokojenie zapewni mu - odpowiedni do jego wieku i uzdolnień - prawidłowy rozwój fizyczny i duchowy. Możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego określają zarobki i dochody, jakie uzyskiwałby przy pełnym wykorzystaniu swych sił fizycznych i zdolności umysłowych, nie zaś rzeczywiste zarobki i dochody.”Podsumowując wskazać należy, że sąd ustalając świadczenie alimentacyjne bierze pod uwagę koszt utrzymania dziecka w skali miesiąca oraz możliwości majątkowe i zarobkowe osoby zobowiązanej do alimentacji.